Više od 70 kongresa održano je ove godine u Srbiji (najviše u Beogradu i Novom Sadu), a statistički podaci kažu da učesnici u proseku potroše oko 600 evra po osobi. Koliko je perspektivna ova turistička grana, najbolje pokazuje podatak da recimo bečka industrija uključena u organizaciju seminara osigurava 19.000 radnih mesta tokom cele godine. Reč je o skupovima koji doprinose znatnom deviznom prilivu, kaže Igor Kovačević, direktor Kongresnog biroa Srbije. Osim finansijskih efekata, veoma su bitni i marketinški efekti. Na rang-listi za prošlu godinu, Srbija je zauzela 47. mesto u svetu, a 26. u Evropi. Beograd je rangiran na 52. mestu, ispred većine prestonica u okruženju. Novi Sad je na istom nivou sa Sarajevom. Značajnu ulogu imaju i Zlatibor, Kopaonik i Subotica.
Više od 70 kongresa održano je ove godine u Srbiji (najviše u Beogradu i Novom Sadu), a statistički podaci kažu da učesnici u proseku potroše oko 600 evra po osobi. Koliko je perspektivna ova turistička grana, najbolje pokazuje podatak da recimo bečka industrija uključena u organizaciju seminara osigurava 19.000 radnih mesta tokom cele godine.
- Reč je o skupovima koji doprinose znatnom deviznom prilivu - kaže Igor Kovačević, direktor Kongresnog biroa Srbije.
- Osim finansijskih efekata, veoma su bitni i marketinški efekti. Na rang-listi za prošlu godinu, Srbija je zauzela 47. mesto u svetu, a 26. u Evropi. Beograd je rangiran na 52. mestu, ispred većine prestonica u okruženju. Novi Sad je na istom nivou sa Sarajevom. Značajnu ulogu imaju i Zlatibor, Kopaonik i Subotica.
Ne postoje tačni podaci o ukupnoj zaradi i broju učesnika, jer su korporativni događaji netransparentni i u domenu poslovnih tajni. Međutim, iz zvanične statistike može se zaključiti da je popunjenost beogradskih hotela najveća tokom radne nedelje.
- Za narednu godinu, zajedno sa partnerima iz kongresne industrije, pokušaćemo da napravimo detaljnu procenu događaja iz kongresnog turizma - obećava Kovačević.
- Pre deset godina imali smo veliki problem da se deklarišemo kao međunarodna kongresna destinacija, nije bilo adekvatnog smeštaja, ni dovoljno stranih lanaca hotela, imali smo slabu saobraćajnu infrastrukturu, mali broj direktnih letova... Danas je situacija potpuno drugačija.
Kovačević kaže da u narednom periodu mora da se reši pitanje renoviranja Sava centra. Beograd će tako dobiti moderan kongresni prostor, čime ćemo se još uspešnije takmičiti sa vodećim kongresnim destinacijama u svetu (poput Beča, Barselone ili Londona) za organizaciju prestižnih kongresa sa po nekoliko hiljada ljudi.
- To znači da ćemo prodati kapacitete svih hotela i to po višim cenama, a da će se generisati posao i za sve druge delatnosti koje su direktno ili indirektno vezane za turizam - zaključuje Kovačević.
Na kongrese dolaze poslovni gosti koji troše tri-četiri puta više od "običnog" turiste. Oni odsedaju u kvalitetnijim i skupljim hotelima i idu na izlete.
- Ulažemo više od 2,5 miliona evra u obnovu beogradskih hotela, a zainteresovani smo i za renoviranje Sava centra, koji bi u 25 sala mogao da primi od deset do dvadeset hiljada gostiju - kaže Živorad Vasić, potpredsednik "Delta holdinga".
Zarada
Kongres od 2.500 međunarodnih delegata donosi oko 2,5 miliona evra prihoda, uz dobre marketing efekte.
- Ove godine, veliki kongresi su bili Svetski kongres vizantologa i Svetski kongres o upravljanju čvrstim otpadom, oba sa po 1.500 delegata - ističe Kovačević.
- Sledeće godine nas, između ostalog, očekuje Svetski kongres perinatalne medicine, sa oko 2.500 delegata. Trenutno smo kandidati za dva velika kongresa koji će za samo jedan mesec dovesti više od 7.000 delegata.